نرمی کشکک زانو چیست و چه راه درمانی دارد ؟

نرمی کشکک زانو با نام علمی کندرومالاسی پاتلا ، آسیبی است که در غضروف زیر کشکک زانو یا پاتلا ایجاد می شود. هنگامیکه کشکک زانو روی استخوان ران ساییده شود ، آسیب می بیند و تورم را به دنبال دارد. این نوع عارضه بیشتر در دونده ها و سایر ورزشکاران شایع است ، به همین دلیل بعنوان زانوی دونده ها نامیده می شود.
نرمی کشکک زانو ، اکثراً در نوجوانان ، جوانان ، خانم ها و ورزشکارانی اتفاق می افتد که ورزش های نامناسب می کنند و در نتیجه فشار زیادی به زانو وارد می شود. کسانیکه دچار اضافه وزن هستند ؛ هم در معرض ابتلا به این آسیب هستند. در ادامه اطلاعات بیشتری را در رابطه با این عارضه به کمک راهنمایی های یکی از بهترین پزشکان ارتوپد تهران دکتر علیرضا عسکری در اختیار شما خواهیم گذاشت.  

 

نرمی کشکک زانو و درمان در تهران - دکتر علیرضا عسکری

 

زانوی دونده ها یا همان نرمی کشکک زانو ، اکثراً در اثر استفاده بی رویه از این عضو ایجاد می شود. این آسیب ممکن است دراثر ضربه به کشکک زانو در اثر شکستگی یا در رفتگی بوجود بیاید ولی در مواقعی که غضروف از حالت طبیعی خود خارج شود یا عضلات نگهدارنده زانو یا ران ضعیف شوند ، هم احتمال بروز چنین مشکلی هست. در واقع ، کشکک و غضروف در زیر کاسه زانو جای گرفته اند تا استخوان ها را در برابر ساییدگی ناشی از خم و راست کردن این عضو ، محافظت کنند. هنگامیکه سطح زیرین کاسه زانو یا کشکک تحریک شود ، یک سمت مفصل دچار ساییدگی شده و سطح غضروف را تحت تاثیر می گذارد. در نتیجه ، استخوان زانو و ران دچار ساییدگی شده و درد مبهمی خود نمایی می کند. با تجزیه غضروف و بافت های آن ، اصطلاحاً درگیر نرمی کشکک زانو می شویم و نیاز به درمان آن با مراجعه به یک جراح زانو در تهران داریم.

کشکک زانو در کجا واقع شده است؟

پاتالا یا کشکک که بعنوان کاسه زانو هم شهرت دارد ، استخوانی مثلثی ، کوچک و پهن است که جزو بزرگ ترین استخوان های کنجدی یا سزاموئید محسوب می شود و در جلوی مفصل زانو قرار گرفته است. همانطور که اشاره کردیم ، این عضو ضخیم روی زانو را پوشانده و از ساییدگی زردپی یا تاندون چهارسر ران جلوگیری می کند. عملکرد کشکک به گونه ایست که مانع خم شدن زانو به سمت جلو می شود.

دلیل بروز نرمی کشکک زانو چیست؟

کشکک زانو شش سطح مفصلی دارد و توسط تاندون ها و رباط ها به استخوان ران پا متصل شده است. هنگام خم شدن زانو ، استخوان پشتی یا خلفی این عضو ، روی غضروف استخوان ران می لغزد. با آسیب هر کدام از بافت ها کشکک زانو دچار ساییدگی می شود و اصطلاحاً نرمی کشکک زانو اتفاق می افتد. موارد متعددی از جمله فعالیت و تحرک بی رویه ، ضعف یا سفتی عضله و کف پای صاف احتمال ابتلا به این مشکل را بالا می برد.

چه فعالیت هایی وضعیت کندرومالاسی پاتلا را وخیم تر می کنند؟

برخی فعالیت ها درد و اوضاع نرمی کشکک زانو را وخیم تر می کنند ، کارهایی مثل :

 • نشستن طولانی مدت
 • بلند شدن ناگهانی از روی صندلی
 • بالا و پایین رفتن مکرراز پله ها
 • زانو زدن
 • چهار زانو نشستن

نرمی کشکک زانو بیماری است که در صورت تشخیص ندادن آن با مراجعه به یک متخصص جراحی زانو در تهران می تواند به مرور مشکل ساز شود. شرح حالی از وضعیت غضروف زیرین و گویای تغییرات در آن ناحیه است. در صورت عدم رسیدگی و درمان بموقع ، این عارضه می تواند منجر به آرتروز مفصل زانو شود ، بخصوص آسیب به بخشی که کاسه زانو و استخوان فمور به یکدیگر متصل می شوند.

راه های تشخیص این بیماری

پیش از اینکه به سراغ درمان این مشکل بروید نیاز است تا به یک متخصص در تهران برای تشخیص نرمی کشکک زانو مراجعه نمایید تا از آن مطمئن شوید. جراح برای تشخیص نرمی کشکک زانو توسط یک ارتوپد خوب در تهران ، از معاینات و آزمایش های فیزیکی و بالینی و همچنین پرس وجو از سوابق و علائم بیماری کمک می گیرد. در صورتیکه نتواند از این طریق به نتیجه برسد یا اگر با درمان ، علائم کم تر نشود ، آزمایش های دیگری را تجویز می کند که عبارتند از :

 1. اشعه ایکس : برای بررسی آرتروز یا ضربه به عکسبرداری با استفاده از اشعه ایکس توصیه می کند.
 2. آزمایش خون : برای سنجش میزان تورم و آگاهی از آرتریت احتمالی از آزمایش خون کمک می گیرد.
 3. ام آر آی برای : بررسی دقیق تر زانو از تصویربرداری ام آر آی بهره می گیرد.

پیشگیری از ابتلا به نرمی کشکک زانو

با رعایت چندین توصیه و تغییر سبک زندگی می توان جلوی بروز یا پیشرفت این بیماری را گرفت. از زانوهایتان بی رویه کار نکشید و تا جایی که ممکن است از ایجاد فشار به آنها خودداری کنید. بنابر این اگر دارای اضافه وزن هستید ، حتماً به فکر رژیم و ورزش مناسب برای کاهش وزن و لاغری باشید تا از ایجاد فشار مازاد به این عضو جلوگیری کنید. سعی کنید عضلات نزدیک کننده و دور کننده ران و چهار سر را تقویت کنید. کفی مناسب برای کفشهای خود تهیه کنید بطوریکه قوس و انحنای کف پا را در موقعیت مطلوبی قرار دهد و در نتیجه فشاری به کشکک زانو ایجاد نشود. انجام تمرین های ورزشی به مدت 5 روز در هفته و روزی سی دقیقه را در برنامه روزانه خود بگنجانید. سعی کنید در مصرف چربی ها و شیرینیجات تعادل داشته باشید و خیلی از این مواد استفاده نکنید. مصرف میوه ، سبزیجات و غلات را در برنامه غذایی خود فراموش نکنید.

درمان مشکل زانو دوندگان

چندین راه برای درمان نرمی کشکک زانو در تهران و یا محل زندگی شما هر کجا که باشد توصیه شده است که عبارتند از استراحت ، استفاده از داروهای خوراکی و موضعی ضد التهاب ، فیزیوتراپی و در نهایت اگر هیچ یک از این روش ها نتیجه مطلوب را نداشت ، جراحی نتیجه بخش خواهد بود. استراحت کردن ، بخصوص هنگامیکه برای اولین بار با علائم این عارضه مواجه می شوید ، کمک بزرگی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری می کند. با استراحت ، فشار وارده به کشکک زانو کاهش یافته و سطح درد کاسته می شود. در این مواقع ، معمولاً جراح زانو توصیه به استفاده از زانوبند برای مدت کوتاهی می کند تا از تحرکات غیرضروری و فشارهای زیادی به این ناحیه پیشگیری کند. همچنین ، برای کاهش ورم و درد می توان از کمپرس سرد به میزان سه یا چهار بار در روز و هربار به مدت 15 تا 20 دقیقه استفاده کرد. کمپرس سرد باعث می شود جریان خون در ناحیه آسیب دیده کند شود و همین مسئله نقش زیادی در کم کردن درد دارد؛یکی از بهترین و موثرترین درمانهای توصیه شده انجام PRPزانو هست که اثرات فوقالعاده ای دارد.

گاهی برای تسکین درد و ورم ، پزشک داروهای ضد استروئیدی و ضد التهابی ، مثل ایبوپروفن یا کرم و پماد موضعی را تجویز می کند. همچنین ، معمولاً برای کاهش علائم نرمی کشکک زانو و یا درمان آن توسط جراح زانو در تهران ، انجام فیزیوتراپی توصیه می شود. از تکنیک های متفاوتی برای تحریک عضلات و بافتهای این عضو ، در فیزیوتراپی استفاده می شود. گاهی ممکن است برای نتیجه دهی بهتر ، چندین روش را با هم ترکیب کنند.

نهایتاً ، در صورتیکه هیچ یک از روش های مذکور بر کاهش درد و مشکلات بیمار اثر نگذارد ، جراح به انجام جراحی زانو یا عمل آرتروسکوپی توصیه می کند. طی این عمل سوراخ و برش های کوچکی در اطراف ناحیه مورد نظر ایجاد کرده و دوربین یا دستگاه آندوسکپ را وارد زانو می کند تا نمای کاملی از تمامی اندامها و بافت ها داشته باشد. طی این عمل ، بخشی از بافت نرم آزادو رهاسازی جانبی این قسمتها اتفاق می افتد. با انجام این کار ، فشار موجود بر کشکک زانو کاهش یافته و دامنه حرکتی آن افزایش می یابد. علاوه بر این روش ، تکنیک های دیگر جراحی هم وجود دارند ، از جمله هموار کردن بخش خلفی کشکک زانو ، پیوند غضروف و جابجایی محل اتصال عضلات استخوان ران که در صورت لزوم و بر اساس وضعیت بیمار ، جراح زانو یکی از آن ها را انتخاب می کند.

علائم نرمی غضروف کشکک زانو چیست؟

کندرومالاسی کشکک زانو معمولاً با درد در ناحیه زانو یا درد پاتلوفمورال (ناحیه‌ای که زانو و فمورال، یعنی استخوان ران، با یکدیگر تماس دارند) ظاهر می‌شود. ممکن است در این بیماری هنگام خم و صاف کردن زانوی خود، احساس سایش یا تق‌تق کردن زانوها را تجربه کنید. درد اغلب پس از دوره‌های نشستن طولانی مدت یا هنگام انجام فعالیت‌هایی که فشار قابل توجهی را به زانوهای شما وارد می‌آورند (مانند ایستادن به مدت طولانی یا ورزش)، تشدید می‌شود.

درجه‌بندی نرمی کشکک زانو

شدت بیماری زانوی دوندگان با اعداد ۱ تا ۴ درجه‌بندی می‌شود. درجه (گرید) ۱ نمایانگر کمترین شدت و گرید ۴ معرف بالاترین شدت کندرومالاسی است.

 1. گرید ۱: در این مرحله غضروف در ناحیه زانو نرم شده است.
 2. گرید ۲: این درجه بیانگر نرم شدن غضروف به همراه بروز خصوصیات غیرطبیعی در سطح آن است. این مرحله معمولاً به عنوان مرحله آغازی ازبین‌رفتن بافت در نظر گرفته می‌شود.
 3. گرید ۳: در گرید ۳، نرمی غضروف کشکک زانو، غضروف نازک‌تر شده و بافت آن به طور فعال تحلیل می‌شود.
 4. گرید ۴: این درجه شدیدترین درجه کندرومالاسی است و نشان‌دهنده تحلیل رفتن بخش قابل توجهی از غضروف و قرارگیری استخوان زیرین آن در معرض است. به این معناست که سایش استخوان به استخوان به طور شایع در زانو رخ می‌دهد.

روش‌های درمان غیرجراحی نرمی کشکک زانو

این حالت بیماری، بیشتر از یک بیماری گذرا است؛ بلکه یک وضعیت طولانی‌مدت است که ناشی از رفتارهای نادرست زندگی می‌شود؛ بنابراین، برای بهبودی این بیماری، تغییر عادات و رفتارهای روزمره ضروری است. درمان این حالت نیازمند همکاری فعّال بیمار است، و اقدامات درمانی اصلی باید توسط خود بیمار صورت گیرد. برای درمان غیرجراحی نرمی کشکک زانو، روش‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس از تشخیص علت نرمی کشکک زانو یا کندرومالاسی، پزشک به درمان آن می‌پردازد. او در ابتدا از روش‌های غیرجراحی جهت کاهش درد بیمار استفاده می‌کند که شامل موارد زیر می‌شود:

داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن یا استامینوفن البته در کنار روشهای موثری مثل PRP

این نوع داروها برای کاهش درد بیمار مورد تجویز قرار می‌گیرند. همچنین، استفاده از پمادها و مشمع‌های ضد درد نیز می‌تواند در کاهش درد زانوی بیمار مؤثر باشد.

استراحت کافی، استفاده از کمپرس یخ، و بالا قرار دادن پا کمی بالاتر از سطح قلب

این اقدامات مؤثر در کاهش درد و علائم نرمی کشکک می‌باشند. مفصل زانو برای ترمیم نیاز به زمان کافی دارد؛ بنابراین، بهتر است از انجام فعالیت‌هایی که ممکن است باعث تشدید درد و اعمال فشار بر روی زانو شود، خودداری کنید. این اقدام می‌تواند علاوه بر نرمی کشکک، باعث آسیب‌های دیگری نیز در زانو شود که ممکن است روند درمان را کندتر کند.

برای مثال، فعالیت‌هایی مانند دویدن، پریدن، و وزنه برداری باعث فشار زیاد بر روی زانو می‌شود و ممکن است درد زانو را افزایش دهد. حتی اگر پیاده‌روی آرام هم باعث فشار و ناراحتی شما شود، بهتر است قدم‌های کوتاه‌تری بردارید و تا زمان تعیین شده توسط پزشک، فعالیت ورزشی را شروع نکنید.
استفاده از کمپرس یخ نیز برای چند روز پس از حادثه بر روی زانو مؤثر است، اما توجه داشته باشید که یخ را مستقیماً روی زانو قرار ندهید زیرا ممکن است باعث سوختگی زانو شود.

اعمال فشار موضعی بر روی مفصل زانو نیز می‌تواند در کاهش درد و تورم زانو مؤثر باشد. برای این منظور، پزشک ممکن است یک بانداژ فشاری پلاستیکی را دور زانوی بیمار بگذارد. اما توجه داشته باشید که بانداژ نباید بیش از حد سفت باشد. بستن نوار زیر کاسه زانو نیز در کاهش درد و تخلیه فشار از روی زانو مؤثر است. استفاده از این نوارها ساده است و فیزیوتراپ نحوه استفاده از آن را به بیمار آموزش می‌دهد.

باید توجه داشت که مطالعات اخیر درمانPRPبعنوان یکی از درمانهای موثر مورد تاکید قرارگرفته که رضایت مندی قابل قبولی در بیماران ایجاد کرده است در این روش پلاسمای تغلیظ شده با پلاکتهای حاوی فاکتورهای رشد بیولوژیک خود بیمار نقش ایفا می کنند

3 2 آرا
امتیاز دهی به مقاله
ثبت نام
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مراد
مراد
4 ماه ها گذشته

سلام جناب دکتر من ی مدت هست ی حس عجیب تو کشکک زانو دارم و برخی مواقع صدا های عجیبی به همراه درد های ناگهانی دارم می خواستم بدونم آیا مشکل جدی هست و آیا نیاز به مراجعه به پزشک دارم ؟