پای پرانتزی

پای پرانتزی (Genu Varum or bow legs) یکی از عارضه هایی است که نه تنها می تواند بزرگسالان را دچارخود کند بلکه در میان کودکان و نوجوانان نیز شایع است. عارضه دیگر زانوی پرانتزی بوده که در آن ، پاها از قسمت زانو از هم فاصله می گیرند و در مچ پاها به هم نزدیک می شوند متمایل شدن زانوها به بیرون ، علاوه بر بروز مشکلات ریختی ، مشکلاتی را در راه رفتن فرد نیز بوجود می آورد. در ادامه به تفاوت های این عارضه و روش های درمان آن خواهیم پرداخت.

پای پرانتزی - دکتر علیرضا عسکری

 

پای پرانتزی به چه دلیل به وجود می آید؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث پرانتزی شدن پاها می ‌شود. برخی از مهمترین این عوامل شامل موارد زیر می باشد:

در مراحل رشد طبیعی یک کودک ، سرعت روند رشد در اعضای مختلف بدن متفاوت است و در حالت عادی ، این تفاوت در سرعت رشد با عث هم تراز بین اعضا میشود ولی در برخی موارد این موضوع به شکلی نرمال پیش نمی رود و در نتیجه باعث بروز ظاهر غیرمعمولی در اندامها خواهد شد.

راشیتیسم هر چند یک بیماری بسیار نادر است ولی به دلیل ایجاد نرمی در استخوانها می تواند منجر به پرانتزی شدن پاها شود. از اینرو ضروری است موادی مثل کلسیم ، فسفر یا ویتامین D در بدن کافی باشد، تا فرد دچار راشیتیسم نشود.

بلانت ، بیماری است که برخی کودکان و نوجوانان را درگیر خود کرده و می تواند به پیدایش پای پرانتزی در انها منجر شود. این عارضه با پرانتزی شدن طبیعی زانوها در زمان رشد فرق دارد و به دلیل رشد غیر طبیعی در صفحات بالای استخوان ساق پا ایجاد می شود. پزشک با استفاده از تست های تصویربرداری از روند رشد درشت نی ، این اختلال را شناسایی می کند.

استئوآرتریت زانو که به دلیل ضربه یا فشار به زانو، و آسیب دیدگی مفصل و غضروف آن بوجود می آید می تواند باعث خمیدگی مفصل زانو به سمت بیرون شده و نهایتاً موجب شکل گیری پرانتزی بودن پاها شود.

آرتروز یا فرسودگی مفاصل زانو نیز یکی از دلایل رایج بروز فاصله دار بودن پاها در ناحیه زانو در بزرگسالی است که در آن غضروف و استخوان اطراف زانو ساییده و فرسوده می شود و زمانی که این ساییدگی در قسمت داخلی مفصل زانو بیشتر باشد، پاها به شکل پرانتزی ، تغییر شکل می دهند.

علائم پرانتزی بودن پاها چیست؟

علائم پای پرانتزی هیچگونه دردی را خصوصاً در کودکان به همراه ندارد اما در بزرگسالان به دلیل وارد آمدن فشار زیاد به مفاصل ، در ناحیه زانوها ، درد و ناراحتی تجربه خواهد شد.

پرانتزی بودن پا را چگونه می توان تشخیص داد؟

پزشک با معاینه فیزیکی می تواند پرانتزی بودن پا در کودک را به راحتی تشخیص دهد. پزشک اغلب آزمایش خون تجویز می کند تا بتواند به این طریق به بررسی وجود یا عدم وجود بیماری هایی از قبیل نرمی استخوان بپردازد. در صورت نیاز ، اسکن با اشعه ایکس نیز توصیه می شود.

آیا عارضه زانوی پرانتزی عوارض شدید را به دنبال دارد؟

در صورت بدون درمان رها شدن پاهای پرانتزی ، مشکلاتی در مفاصل اطراف زانو ، رباط ها و تاندونها بوجود می اید که در پی انها ، درد زانو نیز بوجود خواهد آمد. با بالا رفتن سن ، زانو درد در افراد دارای پاهای پرانتزی شدت پیدا می کند و قسمت داخلی زانو را نیز درگیر می کند و اندازه فشار به حدی می رسد که باعث ساییدگی و بروز آرتروز زانو می شود.

فعالیتهای روزانه در افراد دارای پای پرانتزی

پرانتزی شدن پا ها ، هیچ مداخله یا محدودیتی برای انجام فعالیت روزانه بوجود نمی اورد ولی بهتر است زودتر روند درمان آغاز شود تا دچار زانو درد نشوید.

عارضه پاهای پرانتزی در خانم ها بیشتر است یا آقایان؟

خانم و آقا هر دو گروه هایی هستند که به عارضه پرانتزی بودن پاها دچار میشوند ولی امار مربوط به خانم ها رقم بالاتری را نشان می دهد. به طور کلی می توان گفت که این عارضه مختص گروه یا جنسیت خاصی نبوده و از کودکان گرفته تا بزرگسالان را مورد حمله خود قرار می دهد.

روماتیسم و پای پرانتزی

افرادی که دچار روماتیسم هستند ، از گروه های خظر ابتلا به پای پرانتزی محسوب می شوند. این افراد از داروی کورتون استفاده می کنند و احتمال بروز پوکی استخوان در انها بالا می رود و پوکی استخوان نیز خود می تواند زمینه ساز ابتلا به پرانتزی شدن پاها شود.

جراحی در زانوی پرانتزی

زمانی که پاهای شما پرانتزی است و این شکل ظاهری برای شما به شدت ناخوشایند بوده و تاثیر منفی را روی عزت نفس شما بر جای گذاشته و از طرف دیگر باعث می شود که مشکلاتی در خصوص راه رفتن یا نشستن و سایر موارد ، برای شما بوجود آید ، بهترین و منطقی ترین کار این است که به بهترین جراح زانو تهران مراجعه کنید تا ایشان بعد از انجام معاینات لازم ، بهترین تشخیص را در این زمینه بدهد و بتواند با استقاده از اطلاعات به دست آمده از معاینات ، بهترین راه حل درمانی را در اختیار بیمار خود قرار دهد.

تفاوت پای پرانتزی و زانوی پرانتزی

پای پرانتزی و زانوی پرانتزی دو عارضه مختلف در ساختار استخوانی بدن هستند که در هر دو مورد ، استخوان‌ها به شکل قوسی (پرانتزی) منحرف می ‌شوند. اما تفاوت اصلی بین آن دو در محل وقوع و علل ایجاد آن ها است.

پای پرانتزی 

محل وقوع : پای پرانتزی به وضوح با تغییر شکل و منحرف شدن استخوان‌ های پا ارتباط دارد. در این حالت ، استخوان‌های ساق به سمت داخل منحرف شده و شکلی شبیه به حرف “O” یا پرانتز ایجاد می کنند.
علل:
1. عوامل ژنتیکی : برخی از افراد ممکن است به صورت ارثی دارای پای پرانتزی باشند.
2. کمبود ویتامین D و کلسیم : این کمبودها می ‌توانند به ضعف استخوان‌ ها و تغییر شکل آن ها منجر شوند.
3. آسیب‌ های قبلی : شکستگی ‌ها و آسیب‌ های دیگر به استخوان ‌ها که درمان نشوند ، می ‌توانند باعث تغییر شکل پاها شوند.

زانوی پرانتزی

محل وقوع : زانوی پرانتزی به شکل و منحرف شدن استخوان ‌های زانو و پایین ‌تر از آن مربوط است. در این حالت ، زانو به سمت داخل منحرف شده و می ‌تواند شکلی مشابه پای پرانتزی داشته باشد ، اما با مرکز محوری بیشتر.

علل :
1. ارث فاکتور بسیار مهمی است که در پی آن ضعف عضلات چهار سر ران ، که برای حمایت از زانو و حفظ تراز بدن مهم هستند ، ممکن است ضعیف شوند و باعث منحرف شدن زانو شوند.
2. آسیب ‌های مفاصل و بافت‌ های نرم : آسیب ‌های مفاصل زانو و بافت‌ های نرم می‌ توانند به تغییر شکل زانو و ایجاد زانوی پرانتزی منجر شوند که البته در این مسیر با ایجاد آرتروز و نشست تدریجی غضروفها روند پرانتزی شدن تشدید می یابد.
3. عوامل تنظیمی مثل استخوان ‌های پهلو و کمر ، که نقش مهمی در تراز بدن ایفا می‌ کنند.

به طور کلی ، هر دو عارضه می ‌توانند با درمان‌ های مشابهی مدیریت شوند ، اما دقت در تشخیص و درمان مناسب و متناسب با مشکل مورد نظر بسیار مهم است.

0 0 آرا
امتیاز دهی به مقاله
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات